otomatikvites.net

Dacia Lodgy Hakkında Bilgiler

10/06/2013

Dacia firması geniş hacimli otomobilini satışa çıkardı. Dacia Lodgy katlanabilir 7 kişilik koltuklarıyla hem geniş hacim hem daha fazla yolcu kapasitesine ulaşabiliyor. Otomatik vites var mı? Yeni Dacia Lodgy hakkında bilgiler ne yönde? Bu soruların cevaplarını hep birlikte yazımızda bulacağız.

Dacia Lodgy sanılanın aksine düz şanzımanlı bir otomobildir. Otomatik vites Dacia Lodgy üretilmemiştir. Otomobilde 5 ileri düz vites kullanılmıştır. JR5 vites kutusu bulunmaktadır. Bu vites kutusu, vites geçişlerinin yumuşak ve seri geçişinde etkin rol oynamaktadır.

Dacia otomatik vitesli olmasa da Dacia Lodgy dizel olarak üretilmiştir. Otomobilde 1.5 dCi dizel motoru bulunmaktadır. Motorun gücü 66 kW yani 90 beygirdir. 90 beygir üretebilen Dacia Lodgy 200 Nm’ye kadar tork sağlamaktadır. Motorun emisyon normu Euro 5’tir. Aynı zamanda Euro dizel yakıt kullanmaktadır. Motorda enjeksiyon tipi olarak Common Rail Direkt çoklu enjeksiyon kullanılmaktadır. Dizel yakıtın daha iyi yanmasını sağlar, performansta etkilidir.

Otomobil güvenlik olarak belli özellikler barındırır. Önde Preudo McPherson tip üçgen salıncaklı süspansiyon bulunmaktadır. Arkada ise esnek profili ve planlı düzgün tasarımı ile helezon yaylı H dingili bulunmaktadır. Konfor ve güvenlik için bu donanımlar kullanılmıştır. Dacia Lodgy hakkında bilgilere güvenlik sistemleri ile devam edecek olursak:

-AFU’lu ABS

-ESP (Elektronik Denge Kontrolü)

-Yüksekliği Ayarlanabilir Emniyet Kemeri

-Yüksekliği Ayarlanabilir Ön ve Arka Koltuk Başları

-Sürücü Hava Yastığı

-SBR (Emniyet Kemeri İkazı)

Dacia Lodgy 5 koltuk ile 827 dm3 bagaj hacmine sahiptir. Dacia Lodgy 7 kişilik bagaj hacmi ise sadece 207 dm3’tür. 2 koltuğun katlanabilir olması otomobilin bagaj hacmini büyük ölçüde arttırmaktadır.

Dacia Lodgy 1.5 litre dCi motor azami 169 km/ s hıza ulaşabilmektedir. Aynı motorun CO2 salınımı 109 gramdır. Otomobilin yakıt deposu 50 litredir. Dacia Lodgy yakıt tüketimi ise:

-Şehir İçi Yakıt (lt/ 100km): 4,9

-Şehir Dışı Yakıt (lt/ 100km): 3,8

-Karma Yakıt (lt/ 100km): 4,2