otomatikvites.net

Dacia Sandero

08/12/2012

Gün geçtikçe insanların ihtiyaçları da artmaktadır. Bu ihtiyaçlar sınırsız bir ölçüde gelişebilirken sınırlılığını hepimizin de bildiği gibi ekonomik şartlar belirlemektedir. Her insanın alım gücü bir birinden farklı olduğu için otomobillerde de bir fiyat ve performans aralığı ister istemez ortaya çıkmıştır. Bu fiyat aralığı araçta kullanılan malzemenin kalitesinden tutun, motor performansına kadar belli ölçülerde kıyaslanmış ve kategorize edilmiştir. Bizler de istediğimiz araçları belli bir fiyat doğrultusunda sahip olabilme şansına erişmekteyiz.

Bahsetmiş olduğumuz şansları, herkesin araç sahibi olabilmesini amaçlayan firmalar sağlamaktadır. Bu firmaların başında Dacia gelmektedir. Logan modeliyle hızlı bir giriş yapan Dacia aradığını ve istediğini Sandero ile devam ettirmenin peşinde. Görünen o ki yeni Sandero hem alım gücü belirli ölçülerde olan insanları araç sahibi yapacak hem de kalitesini ve ismini dünyaya duyuracak. Sandero Stepway yenilenen dış ve iç dizaynı ile birlikte kullanıcılarına oldukça kaliteli bir sürüş deneyimi kazandırmanın derdinde. Bunu yaparken de en uygun fiyat aralığıyla birlikte kullanıcıları kucaklamayı hedefliyor.

Yenilenen Sandero Stepway’de ilk göze çarpan karoser tasarımının çok iddialı olmasa da kaliteli bir değişime uğraması. Bu değişiklik sayesinde ön taraftan sizi büyüleyen bir görüntüsü var diyebiliriz. Sandero üreticileri değişime ilk dış görünüşten başlamak istemiş olsa gerek. Aslında çekici bir değişimde diyebiliriz.

Dış görünüşteki değişimlerin yanı sıra iç dizayndaki değişiklikler unutulmamış. Dokunmatik ekranlı multimedya ve navigasyon gibi özellikler sunuluyor. İç mekandaki temel aynı aslında. Kullanılan malzeme kalitesi bir nebze de olsun düzeltilmiş, yenilenmiş. Bu yenilik rüzgarları hemen kendini gösteriyor. Hemen dikkat çekmesi de ne kadar başarılı bir değişikliğe uğradığının da kanıtı aslında. Fakat sistem kullanırken yavaşlık da eksi bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Navigasyon kullanırken tepki almanız biraz yavaş oluyor. Bu gibi artı ve eksilerin yanında Sandero’da asla yadsınamaz bir özellik eklenmiş bulunmakta. Araçlarına standart bir şekilde ESP’yi getiren Sandero sınıfındaki araçlara ciddi bir fark atacağı görülüyor. Çünkü aynı sınıftaki rakip araçlarda bu özellik daha önce Sandero’da da olduğu gibi opsiyonel olarak sunulmaktaydı.

Sandero ülkemizde Ambiance donanımı sayesinde 3 motor seçeneği ile alıcılarını beklemekte:

  • 1.2 lt 16V 75 HP

  • 1.2 lt 75 HP LPG

  • 1.5 lt dCi 75 HP

Sandero’nun teknik verilerinden bahsedecek olursak:

Motor: 898 cc, sıralı 3 silindirli, turbo benzinli

Maksimum güç: 90 HP 5250 d/d

Maksimum tork: 135 Nm 2500 d/d

Maksimum hız: 175 km/s

0-100 km/s hızlanma: 11.1 sn

Aktarma: Önden çekişli

Şanzıman: 5 ileri manuel

Yakıt tüketimi (ort.): 5.2 lt/100 km

Boyutlar (uzunluk/genişlik/yükseklik): 4058/1733/1518 mm

Dingil mesafesi: 2589 mm

Bagaj hacmi: 320/1200 lt

Boş ağırlık: 962 kg

Lastikler (ön/arka): 195/55 R16

Ayrıca Sandero’nun 135 Nm torku sayesinde şehir içi kullanımlarda oldukça keyifli hale gelmiştir. Şehir dışında özellikle otoyollarda biraz beklemekte yani sabırlı olmakta fayda var. Düşük devirlerde sunduğu canlı ve dinamik çekişi ile sizlere keyifli bir o kadar da güvenlikli sürüş sunmaktadır. 23.990 TL'den başlayan fiyatları ile oldukça ekonomik bir araç performans ilişkisi sunmaktadır. Sandero ile keyifli sürüşler sizleri bekliyor.