otomatikvites.net

Otomatik Vites Nasıl Kullanılır?

17/10/2012

Manuel araç kullanırken belli bir süreç takip edilir. Vites genelde boşta iken araç çalıştırılır. Kalkış için vites 1’e alınır. Hızlandıkça motorun devrine göre vites büyültülür. Hız kestiğimizde ise küçültülür. En azından B sınıf ehliyeti olan bir sürücünün bildiği rutin şeylerdir. Aslında kolay gibi görünse de bazen başlı başına bir kaosa dönüşebilir. Sürücü vites değişikliğini unutabilir ya da doğru zaman da doğru vitesi kullanamayabilir. Doğru zamandaki vites değişimleri hem yakıt performansı açısından hem de motorun ömrü açısından önemli bir yere sahiptir. Motorun yıpranmaması için doğru zamanda uygun vites geçişleri yapılmalıdır. Motor yorulmamalı ihtiyacından fazla hırpalanmamalıdır. Aksi takdirde motorun ömrünü kısaltmış olursunuz. Bu size her türlü negatif sonuçlarla geri dönebilir. En yakın dönüşü yakıt olarak dönebilir. Uygun vites seçilmediğinde araç istenilen verimde çalışmayacaktır. Motordaki fazla zorlanma aşırı yakıt sarfiyatını da beraberinde getirecektir. Bunları zamanla aşabilmek sürücünün elindedir elbette. Fakat bu duruma alışmak ya bu durumla yaşamaya devam etmek zorunda değilsiniz. Düz vitesli araçların yerine otomatik vitesli araç tercih ederseniz belki de bu durumlardan kurtulmuş olursunuz.

Otomatik vitesli araçların sağladığı yararların en başında vites geçişini kendisi yapıyor olmasıdır. Başta çok karışık bir yapıya sahip olsa da kullanımı oldukça kolaydır. Peki otomatik vites nasıl kullanılır?

Çalışma mantığı aynı manuel vitesli araçlara benzemektedir. Tek farkı vitesin debriyaj ile değişmemesidir. Genelde vites değiştirirken fren pedalını kullanmamız gerekir. Otomatik vitesli araçları inceleyip gördüğünüzde birden fazla vites seçeneği olduğunu göreceksiniz. P-R-N-D-3-2-1 gibi semboller bulunmaktadır. Bu sembollerin tek tek ayrı kullanımı vardır. Bu kullanımlar aynı manuel vitesli araçlarda olduğu gibi aynı işlevi yerine getirebilmek için ordadırlar aslında. Görevleri aracın en uygun konumunda kullanılıp istenilen verimi sağlamaktır. Motordan alacağımız verim yakıt kullanımındaki verimi de arttırmaktadır. Sürücü hatalarından kaynaklanan vites geçişlerini daha düzgün bir seviyede yapıp o hataları en aza indirgemek için kullanılırlar.

P simgesi park modudur. Aracınızı uygun bir yere park ettikten sonra mutlaka bu konuma getirmelisiniz. Aracınızın tekerleklerini kitler ve hareket etmesini engeller. Bu modu kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli durum aracın tamamen durmasıdır. Araç tamamen durmadan asla P’ye getirmemelisiniz. Viteste aşındırma yapmamak için tamamen durmasını bekleyip sonra bu moda alabilirsiniz.

R simgesi ise reserve yani geri vites modudur. Bu modu kullanmadan önce aracınızın tamamen durmuş olduğuna emin olmalısınız. Frene iyice bastığınıza emin olun ki tam duruşu sağlayın. Aracın durduğundan emin olduğunuzda geri vitesi kullanabilirsiniz. Ayağınızı frenden hafifçe çekerek geri geri gitmeye başlayacaksınız.

N simgesi manuel araçlardaki vitesi boşa almaya karşılık gelmektedir. Trafikte kırmızı ışık beklerken ya da yaya yol verdiğinizde durmak zorunda kalırsınız. Bu gibi durumlarda aracınızı N ye alabilirsiniz. Araç yığılmaz kalkış için sizden vites isteyecektir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus N vitesini yokuş inerken kullanmamanız gerekmektedir. Aksi halde frenlerle ilgili küçük sürprizlerle karşılaşmanız an meselesi olabilir.

D simgesi drive olarak geçmektedir. Araç park halinde durmakta iken bu vites yardımıyla kalkışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu aşamadan sonra vites geçişleri zaten sıra ile olmaktadır.1. , 2. ve 3. viteslerin mantığı motorun performansını arttırmak ya da azaltmak için kullanılan ilave viteslerdir. Spor modu olan arabalar için durum biraz daha farklıdır. O mod açık druma getirildiğinde araç ekstra bir güç harcar haliyle performans artar. Fakat yüksek yakıt tüketimi baş gösterir. Size önerimiz uygun koşullarda uygun viteslerle giderek aracınızın yakıt performansını motorun performansından ödün vermeden ekonomik bir hale getirmeniz. Unutulmaması gereken bir nokta daha vites geçişleri frene basılı yapılmalıdır. Gerekli koşullara uyulduğunda otomatik vitesli aracın kullanım zevkine sizlerde varabilirsiniz.