otomatikvites.net

Otomatik vites nedir?

15/10/2012

Esasında otomatik vites dediğimiz şey tamamen mekanik bir çalışma prensibi ile çalışır. Günümüz teknolojisiyle robotlaşma gösterse de temelinde bu mantık yatmaktadır. Amacı kullanıcıya konforlu bir sürüş tattırmaktır. Vites geçişlerini siz değil de otomobil kendi başına gerçekleştirdiği için yalnızca gaz ve frenin kullanıldığı bir sistemden oluşur. Gaza bastığınızda gittiğiniz frene bastığınızda durduğunuz son derece basit iki mantıktan oluşan bir yapı mevcuttur. Debriyajla asla uğraşmazsınız. Çünkü debriyaj bulunmamaktadır. Debriyaj kavraması da yoktur haliyle arabanın fiziksel birleşenlerinde. Bunu kendi için tasarlanan tork konverteri sayesinde yapar.

Otomatik vites'in çalışma mantalitesiyle birlikte vites değiştirme devri kalkmış bulunmakta. İster dizel ister benzinli araç kullanın vites değiştirmeye son vereceksiniz bu sistem sayesinde. Elinizdeki fırsatları değerlendirdiğinizde olumlu birçok yönü var otomatik vitesli araçların. Sizi her şeyden önce vites değiştirme derdinden kurtarıyor. Toplumun bazı kesimlerinin belleğinde otomatik vitesli araçların daha çok yakıt harcadığına dair düşünceler ise tamamen yanlış aslında. Otomatik vites size yalnızca vites özgürlüğü sağlamakla kalmıyor kullanıcının hatalarını da gideriyor kullanım esnasında. Sürücüler tam olarak vites değişimini gerçekleştiremiyor olabilir. Bu aslında normal ve yadırganmaması gereken durumlardan birisidir. Çünkü özellikle şehir merkezlerinde inanılmaz yoğun trafik sürücüleri hataya sevk ettiği gibi sürüş kalitelerini de düşürmektedir. Yolların bozukluğu,motor ve bisiklet kullanımındaki artış ve yayalar derken içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor bazen trafik. Bu esnada sürücünün işi de oldukça zor tabiî. Daima sürüş kontrolünü elinde tutmalı olabilecek bir kazaya karşı sürekli tedbirli olmalıdır.

Otomatik vitesli araçlar da aslında bu tedbiri ele almanın başlı başına yollarından birisi. Kontrolü ele almak için birden fazla şeyle meşgul olamamak birinci kural. Trafiğe çıkmadan önce aracın gerekli bakımları yapılmalı,aynalar kontrol edilmeli ve seyahate öyle çıkılmalıdır. Bunları yapmak maalesef çoğu zaman yetmemektedir. Sürekli bir tedbir gerekmektedir trafik. Vites değiştirirken de özellikle yeni sürücüler heyecan yapmakta bazen gözleri vites topuzuna kaçmaktadır. Genelde yaşanan ve giderilmesi zaman alan sorunlardan birisidir aslında. Alışık olmayan sürücü panik yapıp vites değiştirmek istersen olası bir kazaya sebebiyet verebilmektedir. Otomatik araçların bizlere sağladığı yarar tam olarak burada devreye girmektedir. Kontrolün tamamen bizde olduğu bir sistem düşünün. Sadece aynalara ve dış etmenlere odaklısınız. Altınızdaki canavar sizle hiç muhatap değil. O sizden gelen emirleri harfi harfiyen uygulamakla yükümlü. Vites için de öyle. Sizin önceden hangi devirde gitsem daha iyi olur gibi düşüncelerinize kendi karar verebilmekte. Sizin hızınıza göre belli bir vites geçişi sağlamakta ve kendini ona göre ayarlayabilmekte. Kadın sürücüler için de bir devrim niteliğinde aslında. Çoğu kadın sürücü debriyaj vites kombinasyonunu kullanamamakta ya da yanlış kullanmakta. Yanlış kullanmasının nedeni doğru devirde doğru vites ile gidilmemesinden kaynaklanmakta. Otomatik vitesli araç sayesinde bu gibi durumda oluşacak aşırı yakıt sarfiyatı da engellenmekte.

Her koşulda avantajları bulunan otomatik vitesli araçların şehir dışı yolculuklarda da kullanımı çok konforludur. Hız sabitleyicisi bulunan araçlarda daha bir kolaylık sağlayan bu sistem ile ayak konforunuzda düşünülmüş aslında. Sürücüler için son derece önemli olan ayakların uzun yolculuklarda şiddetli bir biçimde ağrıması kaçınılmaz. Bunu tek ayak kullanarak sürebileceğiniz bir otomatik vitesli otomobille aşabiliyorsunuz artık. Hem yakıt performansınız yükselmekte hem de konforunuz kat ve kat artmaktadır. Otomatik vitesli araçlar sayesinde yolculuklarda çekilen çilenin kurbanı olan sürücüler artık bu çileye bir son verebilirler. Her şey artık tek ayağınızda.