otomatikvites.net

Yarı Otomatik Vites

18/10/2012

Manuel vitesli araç kullanımında sürücüye bağlı bir sistem mevcut. Sürücü istediği zaman motorunda dayanma haddine kadar vites değiştirebilme durumuna sahip. Yani motorun sınırlarını zorlayabilme şansı elinde. Debriyaj sayesinde vites geçişlerini yapabilmekte, performansını bu şekilde ayarlayabilmektedir. Düz vitesin sağladığı bu geçişler sayesinde debriyaj ve tekerlekler arasında bir bağ oluşur ve araç hareket eder.

Otomatik Vites Kullanımı

Otomatik vitesli araçlarda ise bu sistem biraz daha farklıdır. Otomatik vitesli araçlarda debriyaj yoktur. Debriyajın görevini otomatik bir şanzıman üstlenmektedir. Bu otomatik şanzıman tekerlere güç salımı yaparak otomobilin hareket edebilmesi için kuvvet oluşturur. Şanzımanın içindeki sistemin parçası aletler sayesinde güç iletimi olur ve araç harekete geçer. Otomatik viteslerde vites geçişlerde aracın salınmasını fark edersiniz. Yani, araç örneğin 2. vitesten 3. vitese geçerken araç kendi kendine bir gaz kesimine girer. Bu gaz kesimi esnasında şanzımandaki vites değişikliği meydana gelir. Artık 2. viteste değil 3. viteste gitmeye devam edersiniz. Çok abartılacak bir salınım değildir aslında. Ama hassas kullanıcılar bu durumu sarsıntı olarak bile nitelendirebilirler. Bu sarsıntıların olması gayet doğal. Çünkü vites geçişi esnasında debriyaj kullanmadığınızdan bu gibi durumlar görülmektedir. Otomatik şanzıman bulunduğu için hareketin devam edebilmesi için bu şanzımanın çalışmaya devam etmesi gerekmektedir. Bu da küçük bir gaz kesimine yol açmaktadır.

yariotomatikvites.jpg

Yarı Otomatik Vitesli Otomobil

Yarı otomatik vitesli araçlarda ise bu duruma çözüm bulunulmuş gibi. Yarı otomatik şanzımanın mantığı aslında düz mantık. Düz vitesli araçlardaki sistemin aynısı. Debriyaj sistemi bulunmaktadır. Düz vitesli araçlardan ayıran en büyük özelliği ise debriyaj geçişlerinin sizin değil aracın kendisi yapmaktadır. Kavrama noktalarını ve geçişleri kendi seçerek sürücüye aynı otomatik vitesli araçlardaki gibi doyumsuz bir seyir sağlamaktadır. Yarı otomatik vitesli araçlar çalışırken bulunduğu vitesi algılayarak diğer vites için önceden kavramayı hazırlaması olarak düşünülebilir. Yani siz aracınızı 3. viteste kullanırken araç çoktan kendini 4. vitese ayarlamış şekilde çalışmaktadır. Yarı otomatik vitesli araçlar tam otomatik araçlardan da oldukça ekonomik boyutlarda araçlara yerleştirildiğinden üreticiler için yeni bir seçim olarak karşımıza çıkmaktadır. Sistemli çalışarak kendini yola adapte eden yarı otomatik şanzıman da yakıt tüketimi de otomatik şanzımana göre oldukça ekonomiktir. Birçok yönüyle manuel ve otomatik vitesten avantajlıdır.

Yakıt Tüketimi Azalıyor

Otomobil firmalarının yeni gözdesi olan yarı otomatik vitesler kullanıcılarında ilgisini çekmektedir. Robotize olmuş otomatik bir şanzıman hayal edin. İşte ta kendisi yarı otomatik şanzıman. Sizin yerinize debriyaja basan, vites kavramasını hep bir adım önceden yerine gerçekleştiren bir şanzıman. Bazı üreticilerin özel isimler kullandıkları bu teknoloji günden güne gelişmektedir. Sürücü için konforun ve performansın bir başka adı haline gelmektedir. Hem performans hem yakıt tüketiminde ekonomiklik için yarı otomatik vitesli araçlar kullanıma hazır. Oldukça da rahat bir sürüşe sahipler. Bu yeni teknolojinin nimetinden herkes faydanalabilir.